Opublikowany przez: Familiepl 2023-01-04 10:37:12
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Nikola Saliba on Unsplash
O świadczenie pielęgnacyjne mogą się ubiegać osoby, które nie podejmują pracy lub z niej rezygnują, żeby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.
O świadczenie pielęgnacyjne w 2023 może się ubiegać matka lub ojciec, opiekun faktyczny dziecka, a także osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunom, jeśli nie podejmują oni lub rezygnują z zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności i wymagającej opieki.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
- nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 ulega w styczniu waloryzacji, uzależnionej od wzrostu najniższego wynagrodzenia. W 2022 kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosiła 2119 zł, natomiast w 2023 wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego wyniesie 15,94 proc. W związku z tym opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni otrzymywać miesięczną kwotę w wysokości 2458 zł.
Co istotne, zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy, jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.
CZYTAJ TEŻ >> Becikowe 2023 - jak złożyć wniosek i komu przysługuje?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.